Polityka

Kaczyński złamał pakt z prezydentem. Będą kolejne weta?

Jak donosi portal Fakt24.pl, powołując się na najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy, prezydent szykuje się do ponownego zawetowania dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa, jeżeli akty te trafią na prezydenckie biurko w kształcie, jaki nabrały po pracach w komisji sprawiedliwości.

Taki obrót sprawy wynika z faktu, że poprawki, które wprowadzono do projektów głowy państwa, odbiegają od wzajemnych ustaleń Dudy i Kaczyńskiego. Obaj panowie zawarli kompromis, zaś prezes PiS miał obiecać prezydentowi, że zmiany w proponowanych przez niego projektach będą jedynie kosmetyczne.

Okazuje się jednak, że nic takiego nie miało miejsca. Poprawki, które przegłosował w ostatnich dniach obóz zjednoczonej prawicy, radykalnie ingerują w treść proponowanych przez Dudę zapisów. 

Gwałtowną reakcję prezydenta miała wywołać wtorkowa poprawka, w której do projektu ustawy o KRS wpisano punkt, że sędziów – kandydatów na członków Rady może zgłaszać nie tylko grupa 2000 obywateli, 25 sędziów, ale i 25 prokuratorów. Oznacza to, że w praktyce większość w KRS będą mogli stanowić przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, gdyż prokuratorzy mogą zgłosić sędziów, którzy są delegowani do pracy w tym resorcie.

Dziś zostały zaproponowane kolejne poprawki, tym razem do ustawy o Sądzie Najwyższym. Okazało się, że rzecznikiem dyscypliny może zostać np. prokurator, którego kompetencje, zdaniem portalu, mają być większe niż te w gestii I  Prezesa Sądu Najwyższego.

Nie jest tajemnicą, że lipcowe weta miały za zadanie powstrzymać wzrost władzy ministra Ziobry. Wygląda zatem na to, że szykuje nam się powtórka z rozrywki…

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie