Polityka i społeczeństwo

Kaczyński tym razem się przeliczył. Tygodniowy przegląd sondaży

Kryzys wokół ustawy o IPN powoli się wygasza. Na jego rzeczywiste konsekwencje, zarówno wewnętrzne jak i międzynarodowe, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Jednak dwa ostatnie sondaże wyborcze pokazują, że wbrew oczekiwaniom notowania Prawa i Sprawiedliwości nie poszybowały ku magicznym 50-ciu procentom, wręcz przeciwnie, zaczęły spadać. Czy to tylko chwilowe zachwianie czy początek trwałego trendu?

Platforma zyskuje

Badanie Ibris dla „Rzeczpospolitej” przynosi z jednej strony niepokojące wieści dla partii rządzącej tracącej prawie 1 punkt proc. i otrzymującej 42,7 proc. poparcia, a z drugiej lepsze dla jedynej realnej alternatywy czyli Platformy Obywatelskiej, która po wzroście o 1 punkt może cieszyć się z 20 proc. poparcia.

Taki wynik został potwierdzony przez badanie CBOS. Tutaj także PiS traci 1 punkt i osiąga 43 proc., a PO zyskuje aż 2 punkty i ma 17 proc. Pozostałe partie stanowią tylko egzotyczne tło dla dwóch głównych graczy, chociaż należy odnotować dobry wynik SLD w badaniu Ibris i agonię .Nowoczesnej, która nie potrafi otrząsnąć się po serii kryzysów.

Jak widać twarda postawa Kaczyńskiego i obudzenie demonów antysemityzmu nie pomogło jego ugrupowaniu w przebiciu kolejnego sufitu poparcia, natomiast Platformie pomogła stonowana i umiarkowana postawa w czasie kryzysu i nie zaszkodził rzekomy urlop jej przewodniczącego. Prawicowi politycy i publicyści kolportując wyniki tego sondażu w mediach społecznościowych konsekwentnie usuwali informację o zmianach procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem

Trzeba jednak przyznać, że ruch prezesa ze zmianą premiera spodobał się Polakom, ponieważ prawie 80 proc. badanych przez Pollster dla „Super Ekspresu” pozytywnie ocenia tę decyzję. Przypomnijmy, że w ostatnim badaniu zaufania przeprowadzonym przez Ibris dla onet.pl Morawiecki zastąpił Dudę na miejscu lidera.

Duda gotowy na start

Ten ostatni wsłuchując się w głos ludu powinien szykować się do startu w kolejnych wyborach prezydenckich, gdyż według Pollster dla se.pl 57 proc. respondentów uważa, iż powinien on wystartować w 2020 r.

Zresztą nie bardzo miałby z kim przegrać, przynajmniej w pierwszej turze – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez wp.pl za pomocą sławnego już panelu Ariadna. Wynika z niego, że najpoważniejszym jego kontrkandydatem byłby Robert Biedroń, lecz uzyskuje on tylko 9 proc. Jednak liczba potencjalnych kandydatów na pewno spowodowała, że głosy opozycji bardzo się rozdrabniają , co skłania do bardzo ostrożnej interpretacji tegoż sondażu.

Badani przez CBOS ocenili działalność prezydenta i są to oceny w większości pozytywne.

Poniżej prezydent rozłożony na czynniki pierwsze. Proszę zwrócić uwagę na ocenę samodzielności Andrzeja Dudy:

Większość (43 proc.) nie jest także zaskoczona sposobem sprawowania przez niego władzy.

Pamiętajmy jednak czym jest CBOS.

Polacy Żydom

Przy okazji toczącej się dyskusji wokół ustawy o IPN i stosunkach polsko-żydowskich, SW Research postanowił zapytać Polaków, czy zrobili oni wystarczająco dużo, by pomóc Żydom w czasie II wojny światowej. Okazuje się, że według 63 proc. badanych, pomoc ta była odpowiednia, przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych.

Źródło: se.pl  rp.pl  onet.pl  wp.pl

Fot.: Flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie