Po godzinach

Europa jest piękna! Zobaczcie te 10 zapierających dech w piersiach wodospadów

Europa jest piękna! Zobaczcie te 10 zapierających dech w piersiach wodospadów
fot. Shutterstock

Niewiele cudów natury jest w stanie dorównać swoim urokiem i majestatem wodospadom. W czasach, kiedy tak wiele z nich zniknęło pod potężnymi zaporami, czy w inny sposób zostało przez człowieka unicestwionych, warto zwrócić uwagę na te z cudów, które wciąż możemy na własne oczy zobaczyć. Zebraliśmy dla was listę 10 wartych zobaczenia wodospadów Europy.

10. Låtefossen Waterfall, Norwegia

fot. Shutterstock

Wysoki na 165 metrów wodospad pozostawia niezapomniane wrażenie. Tworzą go dwa cieki wodne wypływające z jeziora Lotevatnet, znajdującego się na szczycie skalistego wzgórza. Obie odnogi łączą się ze sobą, a następnie przepływają pod starym sześciołukowym kamiennym mostem. Wodospad pozostaje bardzo popularną atrakcją turystyczną w regionie.

9. Mardalsfossen, Norwegia

fot. wikimedia/Ottis

Jeden z 10 najwyższych wodospadów na świecie, a najwyższy w Europie. Jest wysoki na 655 metrów, spadając ze stromej ściany polodowcowej U-kształtnej doliny, a następnie jego wody spływają do położonego u podnóża jeziora Eikesdalsvatn. Woda z tworzącej wodospad rzeki Mardøla jest używana do celów hydroenergetycznych, dlatego obecnie wodospad istnieje jedynie między 20 czerwca a 20 sierpnia, tylko przez wzgląd na turystów.

8. Skogafoss, Islandia

fot. Shutterstock

Malowniczy, szeroki wodospad, który choć klasycznego kształtu, to jest wart naszej uwagi. Jest jedno z niewielu miejsc, gdzie można poczuć wodospad z naprawdę bliska, podchodząc niemal do samej jego podstawy. Z jego szczytu rozciąga się zaś niesamowity widok na islandzką naturę i wybrzeże. Warto zaznaczyć, że należy on do całej grupy kilkudziesięciu wodospadów w biegu rzeki Skógar, z których liczne są warte także odwiedzenia.

7. Wodospady na rzece Krka, Chorwacja

fot. Shutterstock/Ajan Alen

Na rzece Krka znajdziemy wiele wodospadów. Tworzą one charakterystyczne kaskady, z których najważniejsze to Roški Slap i Skradinski Buk. Park Narodowy Krka słynie ze swojego bogactwa krajobrazów i licznych gatunków dzikich zwierząt. Co ciekawe przy przy wodospadzie Skradinski Buk nie obowiązuje zakaz kąpieli, przez co można doświadczyć tego miejsca ze szczególnej perspektywy. Warte polecenie jest także skorzystanie z możliwości rejsu po rzece.

6. Rheinfall, Szwajcaria

fot. Shutterstock

Największy pod względem przepływu wody wodospad Europy. Położony na przełomie Renu osiągając spadek 23 metrów przy szerokości 150m ukazuje olbrzymią moc przyrody. Dopełnieniem scenerii wodospadu jest górujący nad nim historyczny zamek Laufen oraz położone w sąsiedztwie zabytkowe miasteczko Schaffhausen.

5. Geirangerfjorden, Norwegia

fot. Shutterstock

Malowniczy fiord Geirangerfjorden ma długość 15 kilometrów i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady, z których najsłynniejszy to Wodospad Siedmiu Sióstr. Miejsce wpisane w 2005 roku na listę UNESCO. Jest to świetne miejsce zarówno do pieszych wędrówek jak i spływów kajakowych czy wędkarstwa.

4. Seljalandsfoss, Islandia

fot. Shutterstock

Piękny Seljalandsfoss to jeden z najbardziej znanych wodospadów na Islandii. Ma wysokość 60 m a rzeka, na której się znajduje ma swoje źródło w lodowcu wulkanu Eyjafjallajökull, który stał się sławny za sprawą swojej niespodziewanej aktywności w 2010 roku. Wodospad Seljalandsfoss jest dużą atrakcją nie tylko dzięki swemu majestatowi ale także przez możliwość przejścia za nim poprzez jaskinię, co dostarcza niezapomnianych wrażeń.

3. Wodospad Staubbach, Szwajcaria

fot. Shutterstock

Jeden z najwyższych wodospadów w Europie, gdzie malowniczo woda spływa z krawędzi 300 metrowego klifu. Miejsce robi największe wrażenie w okresie roztopów, kiedy wielkie masy wody rozprzestrzeniają się przed dotarciem do dna doliny w postaci przypominającej chmurę mgiełki.

2. Wodospad Gásadalur, wyspa Vagar Island, Wyspy Owcze

fot. Shutterstock

Dzika natura, zapierająca dech w piersiach przyroda? Takie do dziś pozostały Wyspy Owcze, mały wulkaniczny archipelag na Morzu Norweskim. Wodospad Gásadalur jest położony w niesamowitej scenerii niewielkiej zatoczki pośród masywnych klifów. Surowy klimat i niemal bezludne przestrzenie tworzą niesamowitą atmosferę podróży.

1. Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

fot. Shutterstock

W parku znajduje się ciąg jezior, które połączone są niesamowitą kaskadą wodospadów, których naliczono ponad 90. Długość wszystkich jezior to ponad 8 km. Miejsce znajduje się na liście UNESCO i należy do największych atrakcji turystycznych Europy. Słynie z krystalicznie czystej wody i niesamowitych widoków, które zawdzięczamy rzeźbie krasowej. Kolor wody zmienia się zależnie od światła słonecznego i minerałów zawartych w wodzie, osiągając niesamowite turkusowe odcienie.

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie